Wellbeing Uzmanı, Ayurveda Eğitmeni ve Bütünsel Sağlık Yazarı Ebru Şinik'den Wellbeing Ajandası
EBRU ŞİNİK - WELLBEING AJANDASI ÖNSÖZÜ

Bu ajandayı ne için hazırladım biliyor musunuz? Bu yaşamda kendinizin En İyi Versiyonunu Yaratmanız için!

Ben bunu başardım ve sizlerin de bunu zorlanmadan, rahatlıkla ve müthiş bir keyifle başarabileceğinizi biliyorum. Çünkü bu yaşamda kendimizin en iyi versiyonunu yaratmak tüm insanların doğum hakkıdır ve doğum hakkınızı kullanmaya hemen şimdi başlamanızı öneriyorum.

Wellbeing Ajandası

Bu ajandayı Genleriniz Kaderiniz Değildir, Nefeste Saklı Hayat ve Bütünsel Detoks Önerileri isimli kitaplarımda kaleme aldığım, bilimin en son verileri ile sentezlediğim kadim koruyucu tıp protokollerini tek tek günlük yaşamınıza kolaylıkla ekleyebileceğiniz şekilde planladım.

Önerilerim doğrultusunda her ay yaşamınıza tek tek ekleyeceğiniz bu rutinler kendinizi fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve uygulamalarda ilerledikçe iş&yaşam dengesini sağlarken, her anlamda kendinizi çok daha iyi, dengede, sağlıklı, mutlu, neşeli, enerjik ve dünyaya tam anlamıyla köklenmiş olarak hissetmeye başlayacaksınız.

Yaşam aslında çok basit, komplike bir hale getirmeye gerek yok. Tüm insanların amacı aynı: Mutlu olmak, mutlu hissetmek...

Peki nasıl mutlu olunur, mutlu olmanın genel kriterleri var mıdır?

Elbette vardır. Maslow’un belirlemiş olduğu 4 temel insani fizyolojik ihtiyaçtan sonra gelen mutluluğun temel prensipleri tüm insanlar için geçerlidir: İlgi Çekmek, Sevilmek, Sevmek, Takdir Edilmek, Onaylanmak ve Güvende Hissetmek.

Varlığı 5000 yıl öncesine dayandığı bilinen evrensel yasaları anlatan Vedik ilimlere dönüp bu konuda ne söylediğine baktığımızda ise şunu görüyoruz; Mutlu olmanın ilk şartı Yaşam Amacını (dharma) bulmakta yatıyor. Bu dünyaya geliş amacını keşfedip, günlük meşguliyetlerini bu doğrultuda yönlendirebilen kişi sürdürülebilir bir mutluluk ve tatmin hissi ile birlikte yaşar. Ben buna yüzde yüz katılıyorum.

Ne zaman ki şiddetlenen anksiyetem sebebiyle sakinleştirici ilaçları kullanmayı reddederek, hayatıma zihnimi dinginleştirici meditasyon ve yoga ilmine dayalı burun nefesi egzersizlerini ekledim, ne zaman ki ayurvedik yaşam tarzına göre günlük rutinlerimi düzenlemeye ve ayurvedik beslenme temel ilkelerine göre mutfağımda değişiklikler yapmaya başladım, ondan sonra hem zihinsel faaliyetlerim, hem bedenimdeki tüm fizyolojik işleyişlerim, ve de tüm ilişkilerim beni hiç rahatsız etmeden, tam aksine keyif ve huzur veren bir hızda olumlu yönde dönüşmeye başladı.

Küçük gibi görünen ama benim için sıra dışı olan bu değişimlerle, hayatı sanki yeni baştan tanıyordum. Bu yeni oluşumlarla yaşamım çok daha keyifli, neşeli, sağlıklı ve mutlu edici bir hale dönüştü. Bugün geri dönüp baktığımda çok net olarak anlıyorum ki mutluluk, öncelikle insanın kendini tanıması, bilmesi ve keşfetmesinden geçiyor.

Wellbeing Uzmanı, Ayurveda Eğitmeni ve Bütünsel Sağlık Yazarı Ebru Şinik

Küçük gibi görünen ama benim için sıra dışı olan bu değişimlerle, hayatı sanki yeni baştan tanıyordum. Bu yeni oluşumlarla yaşamım çok daha keyifli, neşeli, sağlıklı ve mutlu edici bir hale dönüştü. Bugün geri dönüp baktığımda çok net olarak anlıyorum ki mutluluk, öncelikle insanın kendini tanıması, bilmesi ve keşfetmesinden geçiyor.

İşte siz de tam da bu nedenden sahip olduğunuz bu Wellbeing Ajandanız aracılığıyla kendinizi keşferderken, evrensel yasaları da deneyimlerinizle idrak etmeye hazır olun!

Yıl boyunca her ay kendinizle ilgili keşfedeceğiniz yeni bir konuya ve yeni rutinlere yer verdim. Öncelikle günlük rutinleri ikonlaştırdığımız sayfayı dikkatlice incelemenizi öneriyorum. Her gün uygulamanız için 10 farklı günlük rutin ile giriş yapıyoruz. Sakın bunlar gözünüzü korkutmasın. Uyguladıkça deneyimleceğiniz iyilik hali ile son derece motive olarak bir sonraki aylarda önünüze çıkacak olan yeni rutinleri adeta iple çekmeye başlayacağınızdan şüphem yok.

Ajandayı kullanırken uyguladığınız rutinlerle ilgili tüm detayları ayrıntısıyla öğrenmek üzere hemen Genleriniz Kaderiniz Değildir isimli kitabımı da edinmenizi öneriyorum.

Haydi o zaman, hemen bu yaşamdaki "En İyi Versiyonunuzu" yaratmaya başlayalım!

She's Mercedes Wellbeing Elçisi Ebru Şinik
Wellbeing Uzmanı & Ayurveda Eğitmeni ve Bütünsel Sağlık Yazarı